Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został uchwalony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest 16 listopada. Z brakiem tolerancji każdego dnia styka się dużo osób i właśnie ta data ma to dawać do zrozumienia. Jest to tak zwane nawoływanie do ważnych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Edukowanie, czy również przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz brak przemocy wobec osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest przynoszącą efekty metodą przeciwdziałania wszelkim niedobrym zachowaniom w tym zakresie.

Coraz częściej pojawiające się zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były powodem stworzenia tego rozwiązania. Stwierdzono jednak, że to właśnie te grupy zmagają się z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchodzenie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma okazać się zbawienne w odnalezieniu głównych motywów ukazania się nietolerancji, ale także mają ostrzegać, jak krzywdzące bywają przejawy braku akceptacji dla osób szykanowanych. Żeby zrozumieć, czym faktycznie jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju akcje, które z pełnym przekonaniem stają się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także doceniania różnych kultur.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji - jak świętuje się go w Polsce?

Wspólny apel wygłosili burmistrzowie, jak i prezydenci polskich miast, w którym to przeciwstawiają się fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu i homofobii, ale i również wykazują wielkie wsparcie dla tych osób. Pod ogólnym manifestem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana przez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W szczególności w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy