Walka przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Walka przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego powodu należy nabrać nieco refleksji nawiązujących do sporego problemu, pojawiającego się w obrębie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością potrafi być dla ludzi naprawdę bardzo groźny. Substancje chemiczne, które wdychamy zasadniczo każdego dnia, niewątpliwie mają związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już bez mała rok. Z pewnością warto cyklicznie informować czym jest zanieczyszczenie powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze należy orientować się, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił także problem ze smogiem. Jedną z dobrych opcji jak okiełznać degradacji środowiska jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował również, że około połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zdemontujemy kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Dodatkowo, w walkę ze zdegradowanym powietrzem podłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak ogłosił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą swobodnie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 zapoczątkowała w miejscach o szczególnie wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez wątpienia należy także orientować się, co w zasadzie jest podstawową przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest niezmiernie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy